Wypełnij wniosek online

Wypełnij formularz ze swoimi danymi personalnymi odnośnie pobytu

Dokonaj płatności


Dokonaj wpłaty wadium na odpowiednie konto bankowe

Odbierz pocztą email decyzje

Odbierz decyzję odnośnie pobytu poprzez adres email.

Gdzie niezbędne są platformy dla osób niepełnosprawnych?

Windy – dźwigi do przejazdu osób i towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak i budowle pełniące rolę obiektów przydatności publicznej, muszą być dostosowane do zdolności motorycznych wszystkich użytkowników. Chodzi o niezbędne udogodnienia, którymi są windy osobowe oraz towarowe, lub platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – narzędzie znane od wieków

Wbrew wszystkiemu, winda wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Urządzenia te, wpędzane w ruch siłą mięśni niewolników, następnie zwierząt, i również z użyciem przeciwwagi, były montowane już w starożytnym Rzymie w Pałacu Nerona bądź Koloseum.
Dzisiejsze windy różnią się od prototypów jedynie nowoczesnym wyglądem a także podłączeniem do prądu, lecz zasada działania pozostaje taka sama – każda winda transportuje ludzi albo artykuły w obie strony.

Rodzaje wind

Obecne kodeksy budowlane jasno określają niezbędność instalowania wind w blokach mieszkalnych oraz biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było wykonalne wyłącznie w domach pięciopiętrowych oraz większych, aktualnie — w stosunku od konstrukcji samej windy — wolno je montować w lokalach dużo niższych, również dwupiętrowych.

W budynkach mieszkalnych funkcjonują windy osobowo towarowe, służące do przewozu wyznaczonej liczby osób lub rzeczy – na przykład sprzętów, z kolei w budynkach użyteczności powszechnej montowane są prócz tego typu dźwigów, także windy o specjalnym przeznaczeniu, a mianowicie platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w okresie użytkowania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa albo osobowo-towarowa posiada określony udźwig a także objętość. Ta norma powinna być bezwzględnie przestrzegana ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających – nadmiernie przeciążony dźwig osobowy może skutkować awarią czy też nadzwyczaj niebezpieczną sytuacją jaką jest oderwanie się liny nośnej. Podobna norma dotyczy platformy do transportowania osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem typowych środków ostrożności, platforma tego typu powinna posiadać dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ jednostka siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie samodzielnie się wydostać z awaryjnego dźwigu.

Platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych to zazwyczaj ze z każdej strony oszklone kabiny, co także jest swego rodzaju wariantem ochronnym użytkowników — w momencie awarii dźwigu, szklane zapory pozwalają na doglądanie sytuacji oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego z osobą zamkniętą w wewnątrz windy, co ma niezwykle pożądany wydźwięk.

Źródło:
windy osobowo towarowe.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *